Постижението му няма да бъде записано като официален хеттрик в книгите за рекорди.

Ерлинг Холанд направи мечтан дебют за Борусия Дортмунд с отбелязани три гола за 23 минути. Но според правилата в Германия това няма да бъде записано като официален хеттрик в книгите за рекорди. Норвежкият нападател влезе от пейката и помогна за обрата на своя отбор към победата с 5:3 над Аугсбург. Между първия и втория му гол се разписа съотборникът му Джейдън Санчо и това проваля рекорда му.

Твърди се, че трите попадения на даден играч трябва да бъдат в едно полувреме и между тях не трябва да се е разписал друг футболист. На Ерлинг Холанд едва ли му пука от това тълкуване на понятието „хеттрик“ в германския футбол. Важното за него е, че направи летящ старт на кариерата си в Бундеслигата. Треньорът му Люсиен Фавре отчете блестящото включване на младока, който според думите му се е вписал много бързо в състава. Съотборникът му Марко Ройс също похвали Холанд за играта му.