Как започва историята на международния футбол

На този ден през 1870 година, Англия и Шотландия изиграват неофициален приятелски мач, който е първият в историята международен футболен двубой между две нации. ФИФА не признава мача за официален приятелски двубой, защото повечето играчи от шотландския състав са живеещи в Лондон, а Шотландската футболна асоциация все още не е съществувала.

Чарлс Алкок, секретар на Английската футболна асоциация и капитан на английския състав, организира серия от пет мача. Първият от тях се изиграва на „Оувъл“.

Богаташи и политици на терена

В състава на Шотландия са присъствали двама членове на Парламента – Уилям Хенри Гладстон и Джон Малкълм. Първият от тях е син на премиера Уилям Юарт Гладстон – един от създателите и идеолог на Либералната партия.

Първото полувреме на мача завършва без голове. Чак в 75-ата минута шотландците повеждат с гол на Робърт Кроуфорд – богаташ, който играе за Марлибон Крикет Клъб. Но англичаните не се предават и изравняват чрез Алфред Бейкър в 89-ата минута.

Съставите в първия в историята неофициален международен мач

Англия: Торнтън, Алкок (капитан), Боуен, Бейкър, Крейк, Фрийт, Лубок, Неш, Смит, Видал.
Шотландия: Къркпатрик (капитан), Кроуфорд, Гладстон, Гордън, К. Бейли-Хамилтън, У. Бейли-Хамилтън, Киниард, Линдзи, Малкълм, Мортън, Мюър МакКензи.

Двата отбора изиграват още четири мача

В следващите неофициални мачове Англия печели три победи и един завършва наравно:
19 ноември 1870: Англия – Шотландия 1:0
25 февруари 1871: Англия – Шотландия 1:1
18 ноември 1871: Англия – Шотландия 2:1
24 февруари 1872: Англия – Шотландия 1:0

Първият официално признат международен мач е между същите съперници на 30 ноември 1872 година и завършва 0:0.